Porównanie źródeł wzorów:
stock, agencja reklamowa, projektant
Konspekt:
- Skąd wziąć wzory na produkty? Plusy i minusy.
- Portal z grafiką stockową.
- Studio graficzne.
- Projektant lub pracownie projektowe.
Skąd brać wzory
na tkaniny lub tapety?
Czy zawsze warto współpracować z projektantem?
Jest kilka podstawowych źródeł, z których możesz czerpać wzory. Wszystko zależy od tego czego tak naprawdę potrzebujesz. Nie zawsze zamówienie wzoru lub zakup z bazy projektanta jest najlepszym wyborem.
Przedstawię Ci czym się różnią źródła, w których możesz zakupić ciekawy wzór i dla kogo każde z nich w mojej ocenie będzie najlepsze.
Najbardziej ogólny to:
- portale stockowe
- graficy i studia graficzne
- projektanci i pracownie projektowe
Jest on dość płynny.
Portale stockowe mogą posiadać ogromne bazy różnych grafik i zdjęć, ale są portale, które specjalizują się wyłącznie w we wzorach na powierzchnie płaskie.
Studia graficzne mogą mieć w swojej ofercie strony internetowe, identyfikację wizualną i grafikę produktową w tym grafikę na Twoją tkaninę.
Innym rodzajem może być agencja, która tworzy wyłącznie grafikę do druku: od świątecznych kartek, przez papiery dekoracyjne aż po wzór na tkaninę lub tapetę.
Czy zawsze warto współpracować z projektantem?
Na koniec mamy projektantów i pracownie projektowe, które mogą tworzyć zarówno wzory na licencji, jak i na wyłączność. Mają swój wypracowany styl, który Ci pasuje lub tworzą wzory dokładnie pod Twoje wymagania.
Portale
z grafiką stockową
Sprzedają wzory głównie na zasadach licencyjnych.
Licencją może mieć różną formę. Koszt wzoru może być uzależniony od rodzaju i wielkości produkcji wzoru z zakupioną grafiką, a może też być zależny od jakości pliku graficznego. Zdarza się, że można wykupić wzór na wyłączność, tyle, że zazwyczaj ta wyłączność nie jest dożywotnia.
Plusy:
✔ Ogromne bazy projektów.
Przeszukiwanie ułatwione jest przez często bardzo rozbudowane przeglądarki.
✔ Zakup licencji jest dość tani w stosunku do pozostałych źródeł.
✔ Niektóre portale oferują wzory wyłącznie na tkaniny lub tapety. Nie musisz się martwić o dobrze złożony raport wzoru. W większości też są to tzw, wzory obracalne czyli nie posiadające kierunku góra dół.
Minusy:
✖ Przeszukiwanie bazy jest dość czasochłonne a na koniec niekonieczne możesz znaleźć to czego potrzebujesz.
✖ Ten sam wzór na licencji może wykupić konkurencja. Szkoda oferować dokładnie to samo i walczyć lepszą obsługą lub co gorsza niższą ceną.
✖ W przypadku baz z różnego rodzaju grafiką nie zawsze trafi się wzór łatwy do produkcji. Może pięknie wyglądać na ekranie komputera, a w finalnej wersji druk na tkaninie, która ma swoją fakturę i strukturę już nie. Podobnie może być z kolorystyką.
✖ Jest mała szansa, że możesz mieć bezpośredni kontakt z twórcą wzoru, dlatego jeśli zechcesz rozszerzyć kolekcję wzory musisz dobierać samemu. Z tego samego powodu nie ma też możliwości zmian w danym wzorze. Narzucona może być kolorystyka lub układ wzoru i licencja nie przewiduje ingerencji. Nawet jeśli jest taka możliwość to zakup zwiększa się o wynagrodzenie dla innego grafika, który wzór dostosuje.
Dla kogo?
Mimo, że minusów jest więcej niż plusów to jest grupa producentów, dla których będzie to najlepszy wybór.
Drukarnie i podwykonawcy
Spójność wzornicza nie ma dla nich większego znaczenia, bo to klient wybiera dokładnie to czego potrzebuje. Skupienie na obsłudze i jakości jest wówczas znacznie ważniejsze niż oferta wzornicza.
Małe firmy, które dopiero wchodzą na rynek
Szukają swojej niszy, sprawdzają swoje grupy docelowe i w ten sposób niższym kosztem mogą budować i sprawdzać podstawę swojej oferty wzorniczej czy ogólnej stylistyki firmy.
Graficy
i studia graficzne
W swojej ofercie mogą mieć wiele różnych projektów – od opakowań, po ilustracje i wzory tkanin.
Obecnie się to zmienia i zarówno graficy, jak i studia graficzne zaczynają wybierać specjalizacje. Nadal można spotkać wiele firm lub freelancerów, którzy posiadają w swoim portfolio ilustracje, które z powodzeniem można wybrać na wzór tkaniny.
Plusy:
✔ Zamiast przeszukiwać ogromną bazę wzorów, można zamówić sobie konkretny wzór.
✔ Często projektanci graficzni lub studia mają swój własny styl.
Przeglądając portfolio od razu możemy się zorientować czy wzór stworzony przez nich będzie odpowiedni do Twoich potrzeb.
✔ Znacznie łatwiej jest o wszelkiego rodzaju przeróbki wzoru – od kolorystyki po samo ułożenie motywów we wzorze.
✔ Można wybrać między licencją na wzór a wzorem na wyłączność.
Z uwagi na znacznie bardziej bezpośredni kontakt, zmiany są łatwiejsze.
Minusy:
✖ Przeszukiwanie internetu w poszukiwaniu projektanta o określonym stylu może być pracochłonne.
✖ Studia graficzne i ilustratorzy śledzą bardzo pobieżnie lub wcale nowinki i trendy w branży wyposażenia wnętrz.
To niestety jest po Twojej stronie, by dokładnie im nakreślić czego potrzebujesz.
✖ W przypadku bardziej skomplikowanych wzorów takich jak tapety ze spienionego winylu czy tkaniny żakardowe mogą wystąpić problemy natury technologicznej.
Czasem trzeba będzie projektantowi wytłumaczyć podstawy. Innym problemem może być funkcjonowanie wzoru na samym produkcie – zbyt małe lub za duże elementy wzoru, motyw przybiera dziwne formy w momencie udrapowania tkaniny.
Dla kogo?
Dla tych, którzy dokładnie wiedzą jakiego wzoru potrzebują i nie jest to coś skomplikowanego. Nie tyle nawet chodzi tu o konkretnych producentów, a bardziej o wyzwania jakie przed nimi stoją.
Dobrze się sprawdzić taki wybór wtedy, gdy:
Masz wzór, który potrzebuje drobnych przeróbek.
To tak jak w poprzednim punkcie, wzór jest, ale grafik musi go poprawić, by pasował do Twoich oczekiwań.
Chcesz poszerzyć już istniejącą kolekcję,
na przykład o dodatkowe wzory pochodne. Wiesz przy tym jak konkretnie ma ta kolekcja wyglądać.
Chcesz zwiększyć moce przerobowe swoich projektantów
lub odbarczyć tych, z którymi pracujesz zewnętrznie. Zdarzają się takie przypadki, choćby przed targami branżowymi.
Projektanci wzorów
lub pracownie projektowe
Dobra pracownia projektowa lub projektant są na bieżąco z wszelkimi nowościami i trendami rynkowymi.
Z powodu ścisłej specjalizacji znają proces produkcji, techniki i technologie, specyfikę marketingu i sprzedaży produktów, na które mają przeznaczone być ich wzory.
Wydawałoby się, że to jedyny słuszny wybór? Nie do końca. Oprócz plusów są też minusy.
Plusy:
✔ Niczego nie musisz szukać. Zadaniem projektanta jest sprawdzić Twoje potrzeby i dostarczyć Ci taki wzór, który będzie na nie odpowiadał.
✔ Nawet jeśli projektant sprzedaje wzory ze swojej bazy, a nie tworzy wzoru dla Ciebie od początku, to i tak prezentuje Ci adekwatny do Twoich potrzeb wycinek bazy.
✔ Bez problemów dostosuje Twój wzór do tego co jest Ci potrzebne. Może stworzyć całą spójną kolekcję, czy przygotować kolorystyki.
✔ Projektant współpracuje z Twoim zespołem marketingowo-sprzedażowym i dzięki temu zna dobrze gusta i preferencje Twojego klienta.
✔ Zna specyfikę produkcji i rozumie w jaki sposób przygotować wzór, by był jak najłatwiejszy do wdrożenia.
✔ Najczęściej razem ze wzorem dostajesz dożywotnie prawa majątkowe.
Minusy:
✖ Cena wzoru jest znacznie wyższa w stosunku do poprzednich opcji. Jest tego kilka powodów, ale pewnie domyśliłeś się czytając plusy.
✖ Współpraca z projektantem lub pracownią projektową to zawsze proces, w który musisz być zaangażowany jeśli nie Ty to na pewno Twój zespół marketingowo-sprzedażowy.
Dla kogo?
Na pewno nie jest to dobre rozwiązanie dla wcześniej wymienionych grup i firm, które mają na pokładzie własnych trendsetterów, właścicieli luksusowych marek, które same wyznaczają globalne trendy. Choć… i tu zdarzają się wyjątki.
Powinieneś się zainteresować tego typu współpracą jeśli:
Masz własnych projektantów na pokładzie, ale nieregularnie potrzebują większego wsparcia projektowego w szerokim zakresie.
Nie masz własnych projektantów, ale potrzebujesz spójnej stylistyki firmy i uważnego podejścia do swojego klienta docelowego.
A oprócz tego:
Masz potrzebę wyróżnienia się na rynku za pomocą wzornictwa i potrzebujesz do tego specjalisty.
Wprowadzasz stosunkowo dużo wzorów rocznie i regularnie budujesz lub chcesz budować kolekcje na dany sezon.
Nie masz czasu na to, by szukać wśród czeluści internetowych trendów i zastanawiać się nad wielkością motywu we wzorze.
Zależy Ci na tym by mieć wzór na wyłączność a nie na licencji.
Podsumowanie:
Cena za wzór powinna być kroplą w morzu inwestycji w Twoją produkcję.
Nie ma sensu kupować wzoru nawet u najlepszego projektanta na wyłączność, jeśli dopiero sprawdzasz rynek i chcesz wyprodukować próbną, niewielką partię.
Mimo to, że to tylko kropla, pamiętaj, że może ona sprawić, że inwestycja w produkcję może zwrócić się bardzo słabo. Nie ma nic gorszego niż robienie rabatówek na produkcie zalegającym na magazynie.
Dlatego zrób sobie dobre rozeznanie i sprawdź czego możesz potrzebować.
Jeśli dalej nie wiesz, umów się na bezpłatną konsultację, podczas której doprecyzujemy razem jakiej współpracy potrzebujesz.