Co wpływa na decyzję klienta

przy zakupie tkaniny lub tapety?

Konspekt:

  • Cztery wartości w sprzedaży: cena, jakość, obsługa i wzornictwo. 
  • Wpływ wszystkich czterech na wybór klienta
  • Wpływ i rodzaj wzornictwa na pozostałe wartości.
  • Podsumowanie

to kim są aktorzy?

Zapewne w pierwszej kolejności jako pierwsze na myśl przyjdą Ci jakość i cena.

Kiepscy marketingowcy jak kiepscy reżyserzy powtarzają wówczas frazes o najlepszym stosunku ceny do jakości. Tyle, że klienci jak publiczność, mogą twierdzić, że cena jest dramatyczna a jakość komiczna.

W dobrych firmach nikt nie chce godzić się na tragikomedię.

Dlatego firmy wprowadzają doskonałą obsługę w trzech aktach: przed, w trakcie i po sprzedaży.

I to wystarcza? Ponoć i prawie. Na pewno nie w branżach wyposażenia wnętrz i pokrewnych.

W branżach wnętrzarskich do tego trio zawsze dołącza wzornictwo. Zawsze, choć rolę w rzeczywistości może mieć różną. Niekoniecznie główną. Ma za to bardzo duży wpływ na grę wszystkich pozostałych.

Zanim jednak zrecenzuję rolę wzornictwa, zrobię przegląd sztuk, gdzie główną rolę gra:

Niby nie można nią grać, a na pewno nie pogrywać z konkurencją, bo zawsze któreś upadnie i łatwo o horror.

Mimo to są klienci, którzy zawsze kierują się ceną, często wybierają produkty szybko i na chwilę. Jakości nie potrafią lub nie chcą doceniać. Nie mają problemów z samoobsługą, wolą wszystko sami.

Uważają, że obsługa to koszt, który mogą zmniejszyć przenosząc wszystko na siebie. Wzornictwo, w takim przypadku zazwyczaj ma marginalne znaczenie.

Chociaż? Chociaż nie.

Mimo wszystko bywa, że nie lubią odstawać. Tanio nie oznacza niemodnie. Modnie oznacza główny nurt marketowy.


Tam, gdzie jakość bryluje, tam cena nie gra roli. Jeśli już to ogony.

Klient wybierający jakość lubi, gdy towarzyszą jej obsługa i wzornictwo. Mało tego, obie te wartości często są brane jako części składowe jakości.

Nie do końca tak jest.

Sama tkanina, może być z bardzo dobrego surowca, pięknie utkana. Tymczasem poziom obsługi i wzornictwa może mocno odbiegać poziomem, choć sama jakość tkaniny jest bezsprzeczna.


Obsługa to nie to samo co usługa i nie jest tożsama z jakością.

Usługa to obiekt sprzedaży taki sam lub zamienny z produktem. Jakość natomiast dotyczy samego produktu czy usługi.

Rozumiem obsługę po prostu jako serwis, ale w przypadku takich produktów jak tkaniny lub tapety nie brzmi to słowo najlepiej.

Klient, u którego główną rolę odgrywa obsługa, może woleć, by doborem produktów zajął się specjalista. Może chcieć, by ktoś dopomógł mu w wyborach.

Zdaje sobie sprawę z tego, że cena może być przez to wyższa, ale oczekuje przy tym, że dzięki dobrej obsłudze jego wnętrze będzie miało doskonały dobór tkanin czy tapet.


Klienci, którzy stawiają na wzornictwo dzielą się głównie na dwie grupy.

Pierwsza to ta, która chce iść za najnowszą modą. Śledzi nowinki, trendy. Chcą być pierwsi. Druga skupia się na tym co unikatowe, rzadkie, wyróżniające się.

Dla każdej z nich cena ma niewielkie znaczenie. Zdecydowanie bardziej wrażliwe są na jakość.

W pierwszej z nich obsługa bardziej polega na doradztwie, w drugiej klient najczęściej jest bardziej świadomy swoich wyborów estetycznych, co nie oznacza, że nie potrzebuje w ogóle wsparcia. 

preferować będzie każdy z klientów?

Sprzedaż nie jest monologiem jednej z wyżej wymienionych wartości.

Jeśli któraś z nich wychodzi na scenę, to w tle zawsze jest mniejsza lub większa obecność pozostałych. Warto o tym pamiętać, szczególnie w kontekście doboru wzornictwa do preferowanej wartości przez klienta.

Wzornictwo ma marginalne znaczenie, gdy główną rolę odgrywa cena.

Teoretycznie.

Ciekawie sprawa wygląda jeśli ceny są porównywalne lub takie same. Wówczas faktycznie wzornictwo brane jest pod uwagę jako następna wartość.

Taki klient wybiera wzory najpopularniejsze na rynku, bezpieczne w aranżowaniu. Często inspiruje się podkręconymi filtrami zdjęć wnętrz w internecie i próbuje przynajmniej część podobnych rozwiązań wnętrzarskich zastosować u siebie.

Porusza się w stylistyce z głównego nurtu, obserwując ją między innymi na portalach społecznościowych.  

W tym przypadku klient najczęściej jakość produktu łączy z jakością wzornictwa.

Sprawdza skład surowcowy, jakość wykonania a przy tym także wzór. Oczywiście nie kieruje się najniższą ceną, ale może zakładać, że jest ona tak wysoka jak jakość.

W tej grupie znajdują się także odbiorcy, którzy baczną uwagę zwracają na ekologiczność wyrobu. W doborze wzornictwa znacznie częściej sugeruje się własnym gustem niż tym, co obecnie najmodniejsze na rynku.

Owszem nadal zwraca uwagę na trendy, ale szuka czegoś bardziej niekonwencjonalnego, wyróżniającego się, czegoś co pozwoli mu na stworzenie wnętrza według własnego poczucia estetyki.

Bywa, że korzysta z usług dekoratora wnętrz, a w takiej sytuacji znacznie bardziej dba o jakość wyrobów, który miałyby zostać z nim na długi czas.

Tu mamy dwa rodzaje klienta.

Dla pierwszej grupy obsługa jest tym co podbija jakość produktu, bo tak jak pisałam wcześniej, jakość łączy z dobrą obsługą i wzornictwem. Druga grupa docenia jakość, ale z uważa, że lepiej znają się na niej specjaliści dlatego woli na nich opierać swój wybór.

Obie grupy bardzo często korzystają z usług architektów i dekoratorów wnętrz. Cenią sobie mocno doradztwo kompleksowe i to dla nich ważne są pełne kolekcje a nie pojedyncze wzory.

Rodzaj wzornictwa najmniej uzależniają od najnowszych trendów. Wybierają albo ponadczasowość, klasykę wzorniczą, albo coś innowacyjnego, niespotykanego, unikalnego, coś co podkreśli indywidualny charakter ich mieszkania.

To klient, który wybiera nie tyle konkretne wzornictwo, co markę lub projektantów.

Zna jakość tego typu produktów premium. Meble, tkaniny, wszelkie artykuły wyposażenia wnętrz traktuje jak coś bliskie dziełom sztuki. Ma dość wyrafinowany gust, ale może liczyć się także marka projektanta lub projektanta.

Wzornictwo jest zatem następną wartością, którą może klient brać pod uwagę. Skupiamy się zazwyczaj na jego obsłudze i oczekiwaniach cenowych i jakościowych, a tymczasem zapominamy, że klient kupuje oczyma.